Strona główna
Historia
Osprzęt
Woda
Ryby
Rośliny
Galeria
Kontakt
Zbrojnikarium
Paletkarium
Malawi
Tanganika
Krewetkarium

Akwarium.top-100.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalSymphysodon - Dyskowce - Paletki

Warunki hodowli:
temperatura: 30 st.C
ph: 6-6,3
akwarium 126l
filtr wewnętrzny z napowietrzaniem - AQUAEL FAN-1 z dużą gąbką zamiast wkładu

Akwarium trzecie już w naszym domu kupiliśmy we wrześniu 2007 po kilkunastu tarłach naszych paletek w akwarium ogólnym. Szkoda nam było już biednych rodziców męczących się w przerybionym 240l akwarium. Najpierw do tarliskowego 126l trafiła najstarsza i największa para ale coś im nie wychodziło. Nastąpiła zamiana na parę Turkus Brillant (troszkę młode ale za to bardzo chętne) i te od razu wzięły się do roboty. Pierwsze tarła nieudane - chyba wynik zbyt wysokiego poziomu NO3 i rodzice zżerały młode.
Kolejne tarło już odbyło się w warunkach prawie idealnych i po kilku dniach wokoło rodziców pływała gromadka około 50 maluchów.
Jednak bez problemów się nie obyło. Za późno pomyślałem o dokarmianiu młodych bo dopiero w 3 tygodniu. Młode jadły pięknie od rodziców ale zaczęły padać.
Odłowiłem rodziców i podałem lekarstwo. Na dzień 17 października 2007 mam 27 maluchów. Zobaczymy co dalej bo jeść nic nie chcą.
Zdjęcia na http://www.akwa.pc-net.pl/foto.php?galeria=albumakwa/paletkarium17X2007

Dużo na internecie czytałem opisów doprowadzenia do tarła, a najwięcej na forach dyskusyjnych. Wiele się można nauczyć ale każdy pisze o swoim konkretnym przypadku i dostaje odpowiedzi na konkretny problem. Ponieważ sam długo się musiałem namęczyć aby stworzyć taki przepis od A do Z postanowiłem innym ułatwić życie i stworzyć taki mini poradnik. To jest mój sposób wypracowany acz nie do końca dobry i dlatego bardziej doświadczonych proszę o poprawki. Aby nie robić bałaganu to oryginał postu zostawiam na forum z Waszymi odpowiedziami a na stronie http://www.akwa.pc-net.pl/?co=paletkarium będzie już poprawiana wersja poradnika.

1. Do tarła powinniśmy wybrać zdrową parę żeby później nie rozczarować się nieudanym tarłem. Najlepiej gdy ryby obserwujemy w akwarium ogólnym jakiś czas aby być pewnym że są zdrowe.
2. Przygotować akwarium tarliskowe. U mnie 126l ze standardową pokrywą z Wromaku, 2x30W świetlówki w dzień a w nocy 5xLED niebieskie, grzałka z termostatem ustawiona na 28 st. i termometr. Jako filtr u mnie AQUA-EL FAN1 z nałożoną tylko dużą gąbką drobnoziarnistą aby nie wciągnąć narybku, ograniczony przepływ i wylot skierowany na boczną szybę. Filtr nie może robić za dużego ruchu wody bo ikra nie zostanie zapłodniona. Narybek te� nie mo�e zmaga� si� z pr�dem wody bo padnie. Akwarium powinno też być bardzo silnie napowietrzane przez 24h na dobę.
3. Woda u mnie pochodzi w połowie z akwarium ogólnego a reszta to stopniowo dolewana czysta RO. Parametry to: TWW=0-1, TWO=6, PH=6
Część osób używa wody w 100% z akwarium ogólnego a później stopniowo zmienia parametry. W zależności skąd mamy ryby i jakiej odmiany do tarla może dojść w bardzo odmiennych warunkach. W książce Zdrowe dyskowce można znaleźć opis kilku łowisk dyskowców różnych odmian żyjących w naprawdę odmiennych wodach. I dlatego każda para będzie potrzebowała innej wody - takiej jak ma w naturze bądź takiej w jakiej była hodowana. Musimy do tego dojść doświadczalnie. Ja np. stopniowo obniżałem ph w akwarium ogólnym i np. odmiana Turkus Briliant zaczyna tarło juz w wodzie o ph=6,5 a natomiast pozostałe pomarańczowe paletki potrzebowały obniżenia ph aż do 5,5. Można stosować kwas do obniżenia ph ale bardzo ostrożnie.
4. Na środku stożek i możemy wpuszczać wybrana parkę. Każdy wie, że paleta składa ikrę na stożku, ale często robi to też na
szybie i grzałce i wcale stożek nie jest tu kluczem udanego tarła. Najlepiej aby ryby miały ponad 10 miesięcy minimum.
5. U mnie już po kilku dniach pojawiła się ikra. Jeśli pilnujemy poziomu NO3 (co drugi dzień podmiana 20% czystego RO z małym dodatkiem soli mineralnych) i skromnie karmimy park� to po 3-4 dniach wykluwają się młode. Pilnujemy NO3 bo to bardzo ważne. Jedni musza więcej wody podmieniać, inni maja denitrator albo RO - najważniejsze żeby woda miała stałe parametry i bardzo niskie NO3. Stałe parametry wody to tez nie takie proste. Np. dodawając do czystej wody RO soli mineralnych możemy w akwarium z ph=5,5 zrobić niezłe zamieszanie. Wszystko musi by� dopasowane do warunk�w jakie mamy, do wody w kranie czy z RO, do wody w akwarium tarliskowym. Tu juz każdy musi opracować własny system ale taki aby wodę podmieniać zbijając NO3 ale nie zmieniając innych parametrów. Może się zdarzyć że NO3 nam nie różnie wtedy ingerencja w wodę może być bardzo raz na kilka dni. Wiele osób przy podmianach używa Aqua Safe i dodaje np. Fishtamin lub Multimeral Tropicala - ja osobiście tego nie robię. Można stosować też lampę UV do zabicia bakterii ale niewielu ja posiada i można się bez tego obejść. Wiadomo też że jak małe rosną to podmian musi być więcej.
6. Rodziców karmiłem małymi porcjami cały czas bo były głodne. Większość palet nie je w czasie tarła. Niektóre jedzą, ale wrzucając jedzenie do tarliskowego, narażamy ikrę na zepsucie, bo spada jakość wody, a rodzicom nic się nie stanie, jak nie będziesz ich karmić. Lepiej ryby dobrze odżywiać przed tarłem.
7. Małe paletki przez kilka dni (3-4) przyklejone są do stożka i czasem przenoszone przez rodziców.
8. Następnie zaczynają się rozpływać i zaczynają jeść wydzielinę ze skóry rodziców ( rodziców nadal karmić małymi porcjami granulatu).
9. W piątym ( siódmym ) dniu maluchom możemy podawać już larwy solowca (woda do hodowli solowca to ph=8-8,5 temp 28-30st)( co dwie godziny tyle aby zjadły w 15min - a ciężko to zobaczyć :))  ) dokarmiając je i odciążając rodziców. Wodę podmieniamy w bardzo małych ilościach dopiero po około 10 dniu od wyklucia.
10. Po około 3 tygodniach małym można stopniowo podawać inne pokarmy (siekane wazonkowce i serca, mrożoną artemię) a rodziców można już oddzielić. Gdy maluchy nie siedzą już na rodzicach możemy nocne światło już wyłączać.

Życzę powodzenia i czekam na uwagi.
 

Sklep PC-NET | PC-NET | Sklep CZFA | Paralotnie | CZFA | Parajura | Gadżety GSM | Kopiarki